Kończymy omawianie form czasowych w trybie orzekającym (the indicative mood), ponieważ… więcej już ich nie ma. Bo rozkazy typu GO!, czy LET’S GO! To jakby osobny tryb, który w zasadzie używamy tylko do wydawania poleceń.
ZAMIAST PODSUMOWANIA
Właściwe użycie angielskich „czasów” bardzo ułatwia poprawne rozumienie funkcji czasownika (verb). Pamiętajmy, że czasowniki dzielą się na dokonane OSOBOWE (personal – finite) i niedokonane NIEOSOBOWE (nonpersonal – nonfinite). OSOBOWE z kolei dzielą się na LEKSYKALNE i 24 NIELEKSYKALNE (czyli modalne i pomocnicze). Czasowniki leksykalne mają pełne znaczenie; modalne typu CAN, MUST – mają znaczenie, ale nie tworzą samodzielnie orzeczenia; a pomocnicze (auxiliaries) nie mają żadnego znaczenia semantycznego. NIEOSOBOWE to: bezokolicznik i imiesłowy (infinitive, gerund, participle). Spróbujmy zatem w kilku zdaniach podsumować wszystko to, co zostało na ich temat powiedziane.
NO TO ILE JEST TYCH CZASÓW?
Użycie form czasowych (tenses) w trybie orzekającym, i związane z tym trudności, sprowadzą się praktycznie do właściwego zrozumienia pojęć czasu fizycznego (time) – czyli „BYŁO – JEST – BĘDZIE” – oraz aspektu (aspect). Z tego punktu widzenia, 32 formy czasowe mogą zostać podzielone – na trzy sposoby – następująco:
16 form teraźniejszych (nonpast) i 16 form przeszłych (past): kontrast pomiędzy NOW i THEN.
16 form nie-perfektywnych (nonperfect) i 16 form perfektywnych (perfect): kontrast pomiędzy formami obejmującymi jedną (one-sphere) i dwie sfery czasowe (two-sphere)
16 form prostych (nonprogressive) i 16 form ciągłych (progressive): tutaj to jakby kontrast pomiędzy podejściem całościowym i analitycznym.
Oczywiście, czwartym podziałem może być wyróżnienie 16 form w stronie czynnej (active voice) i 16 w stronie biernej (passive voice.)
DLA MIŁOŚNIKÓW TABELEK I ZESTAWÓW
Jesteśmy przeciwnikami nadużywania tabelek i zestawów, ale ponieważ wiele osób ciągle je lubi, wyliczmy te 32 formy czasowe (wraz z przykładami) raz jeszcze:
STRONA CZYNNA – ACTIVE VOICE
1. present simple – HE ASKS
2. present continuous – HE IS ASKING
3. present perfect simple – HE HAS ASKED
4. present perfect continuous – HE HAS BEEN ASKING
5. past simple – HE ASKED
6. past continuous – HE WAS ASKING
7. past perfect simple – HE HAD ASKED
8. past perfect continuous – HE HAD BEEN ASKING
9. future simple – HE WILL ASK
10. future continuous – HE WILL BE ASKING
11. future perfect simple – HE WILL HAVE ASKED
12. future perfect continuous – HE WILL HAVE BEEN ASKING
13. future-in-the-past simple – HE WOULD ASK
14. future-in-the-past
continuous – HE WOULD BE ASKING
15. future perfect-in-the-past
simple – HE WOULD HAVE ASKED
16. future perfect-in-the-past
continuous – HE WOULD HAVE BEEN ASKING
STRONA BIERNA – PASSIVE-VOICE
1. present simple – HE IS ASKED
2. present continuous – HE IS BEING ASKED
3. present perfect simple – HE HAS BEEN ASKED
4. present perfect
continuous – HE HAS BEEN BEING ASKED
5. past simple – HE WAS ASKED
6. past continuous – HE WAS BEING ASKED
7. past perfect simple – HE HAD BEEN ASKED
8. past perfect continuous – HE HAD BEEN BEING ASKED
9. future simple – HE WILL BE ASKED
10. future continuous – HE WILL BE BEING ASKED
11. future perfect simple – HE WILL HAVE BEEN ASKED
12. future perfect
continuous – HE WILL HAVE BEEN BEING ASKED
13. future-in-the-past
simple – HE WOULD BE ASKED
14. future-in-the-past
continuous – HE WOULD BE BEING ASKED
15. future perfect-in-the-past
simple – HE WOULD HAVE BEEN ASKED
16. future perfect-in-the-past
continuous – HE WOULD HAVE BEEN BEING ASKED
Pokazane tutaj trzydzieści dwie (32) formy czasowe mają krańcowo różne frekwencje – jedna są używane bardzo często, a inne prawie nigdy, Na przykład, trudno będzie znaleźć praktyczny przykład zastosowania czegoś takiego jak She will have been being dressed. (czyli z tabelki wiemy, że jest to: future perfect continuous, passive voice), czy też nawet She will be being dressed. (czyli: future continuous, passive-voice), ponieważ w praktyce wystarczyłaby tutaj najprostsza forma wyrażająca przyszłość.
JAKA JEST NAJWAŻNIEJSZA FORMA CZASOWA?
Forma present simple, sama jedna pokrywa prawie połowę wszystkich wypowiedzi w języku angielskim.
CZAS ZEGAROWY I CZAS GRAMATYCZNY
Warto przez chwilę zastanowić się nad różnicą w pojmowaniu czasu fizycznego (time) i jego językowego odpowiednika (tense) wyrażanego środkami gramatycznymi. Czas fizyczny, „mierzony” kalendarzem i zegarem, w powszechnym pojmowaniu, „płynie” od przeszłości, poprzez teraźniejszość, w kierunku przyszłości. Jego punktem centralnym jest zawsze dla człowieka moment teraźniejszy NOW.
Jeśli „zapomnimy” na chwilę o 16 formach w stronie biernej (passive-voice) oraz czterech formach future-in-the-past, które są tylko gramatycznym „narzędziem”, zostanie nam 12 podstawowych form czasowych: sześć prostych (simple), których można używać ze wszystkimi rodzajami czasowników; oraz sześć ciągłych (progressive, czyli: continuous), które najczęściej występują z czasownikami dynamicznymi.
NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANĄ FORMĄ CZASOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM JEST PRESENT SIMPLE!
SixPack English
Jeśli chcesz opanować czasy i wynieść swój angielski na wyższy poziom, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kursów SixPack English. To autorska metoda nauki języka angielskiego przeznaczona do samodzielnej nauki. Nasze kursy to lekcje wideo i audio, zeszyt ćwiczeń jest dodatkiem, który pomoże uporządkować Ci zdobytą wiedzę. Z kursami SixPack English w 3 miesiące przełamiesz bariery językowe i zaczniesz porozumiewać się bez stresu!
Share:
Zobacz inne nasze artykuły
ZDANIA WARUNKOWE I TRYP PRZYPUSZCZAJĄCY – ODNIESIENIA CZASOWE
ZDANIA WARUNKOWE I TRYP PRZYPUSZCZAJĄCY ODNIESIENIA CZASOWE Konstrukcje zawierające prawdopodobny subjunctive pojawiają się w zdaniach podrzędnych zaczynających się od THAT
ZDANIA WARUNKOWE I TRYB PRZYPUSZCZAJĄCY CO TO JEST SUBJUNCTIVE?
PORÓWNANIE CZASOWNIKÓW MODALNYCH I LEKSYKALNYCH Subjunctive nazywany jest czasami „trybem łączącym” – the subjunctive mood.Jest to, przede wszystkim, kategoria semantyczna
Zdania warunkowe: CZASOWNIKI MODALNE I TRYB PRZYPUSZCZAJĄCY
Jednym z podstawowych składników trybu przypuszczającego w języku angielskim – THE HYPOTHETICAL MOOD – są konstrukcje zawierające czasowniki modalne (modal
Zdania warunkowe: Czy zdania warunkowe są zawsze warunkowe?
W podziale tradycyjnym, przy którym jeszcze zostajemy, trochę na siłę upycha się w tak zwanych „podkategoriach” zdania warunkowe, które jak
Zdania warunkowe: GDYBANIE SOLĄ ŻYCIA LUDZI MYŚLĄCYCH
W podziale tradycyjnym, przy którym jeszcze zostajemy, trochę na siłę upycha się w tak zwanych „podkategoriach” zdania warunkowe, które jak